Ir cilvēku kategorija, kurai kategoriski nav ieteicams uzturā lietot tomātus

Tomātos ir pietiekami augsts skābes saturs, kas var kaitēt cilvēkiem, kuriem ir tendence uz noteiktām slimībām.

Tomāts ir viens no pašiem iecienītākajiem produktiem, kas tiek likts uz galda: to pievieno salātos un zupās, no tā gatavo aromātisku mērci pastai un ēdienu šakšuku.

Neatkarīgi no tā, vai šis dārzenis ir neapstrādāts, vai tvaicēts, tas ir noderīgs jebkura ēdiena pagatavošanā. Kādas organismam vērtīgas uzturvielas atrodamas tomātos?

Kā izvēlēties labus tomātus bez pesticīdu klātbūtnes? Un, galvenais, vai ir gadījumi, kad tomātus nekādā gadījumā nedrīkst lietot uzturā? Uz šiem jautājumiem atbildēs uztura speciāliste Anna Greisa.

“Pat tomātiem eksistē mīts, it kā tos apēdot, cilvēki kļūst greizsirdīgi, kas, protams, nav taisnība. Neviens produkts nevar izmainīt mūsu raksturu, ja vien, protams, tas nav apstrādāts ar hormoniem”, – stāsta Greisa.

Lasi vēl: Skumja vēsts par pazudušo divu bērnu mammu Evelīnu

Tomātu sniegtie ieguvumi un kaitējumi

Pats vārds “tomāts” no franču valodas nozīmē “Zelta ābols”. Tiek uzskatīs, ka vispirms eiropieši iepazinās ar dzeltenas krāsas tomātiem. Senie acteki tos sauca par “tomatl”, kas nozīmē “pacilājošs auglis”.

Krievijas impērijā šis dārzenis parādījās 18. gs. no Centrālās un Dienvidamerikas. Katrīna II novērtēja tomāta dīvaino garšu un pavēlēja to regulāri padot uz galda un to audzēt arī Krievijā. Tā reiz tik eksotiskais dārzenis ieguva lielu popularitāti tautas vidū.

Līdzās patīkamajai garšai, tomāti satur daudz vērtīgu uzturvielu: A, K, C vitamīnus, B grupas vitamīnus, folijskābi, tiamīnu. Tie ir bagātīgs šķiedrvielu, dzelzs, magnija un vairāku organisko savienojumu avots, piemēram, likopēna avots.

Likopēns ir spēcīgs antioksidants, kas pazemina holesterīna un triglicerīdu līmeni. Šī viela arī palīdz novērst LPH un prostatas vēža attīstības risku. Turklāt likopēns ir pigments, no kura ir atkarīga augļa krāsa.

Mūsdienās ir zināmas daudzas tomātu šķirtnes: no sarkaniem līdz violetiem, no dzelteniem līdz zaļiem. Tomātus izmanto ne tikai kulinārijā, bet arī tautas medicīnā un kosmētikas līdzekļos.

Piemēram, tomātu sula spēj izārstēt spēcīgus saules apdegumus. Bet tomātu maskas rada sejas atjaunošanās efektu, jo tiek stimulēta kolagēna izstrāde. Neskatoties uz noderīgo vielu sastāvu, ne visi cilvēki var ēst tomātu.

Lasi vēl: Pavļuts atklāti runā par tuvojošo Covid-19 vilni un sertifikātiem

Tomātus nevajag ēst cilvēkiem, kuriem ir:

– Alerģijas

– Kuņģa-zarnu trakta problēmas

– Aknu slimības

“Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar kuņģa-zarnu traktu un aizkuņģa dziedzeri, labāk atturēties no tomātiem, jo tajos ir diezgan augsts skābes saturs. Ja ir problēmas ar aknām, tomātu lietošana jāpārtrauc, jo tie var provocēt hepatozes veidošanos un attīstību”, – brīdina uztura speciāliste Greisa.

Leave a Comment